ABD'nin dünyayı izlediği program: PRİZMA | Polis Forum
 1. Forumda sizden para isteyen kişilere asla itibar etmeyiniz. Kimseye 1 tl dahi göndermeyiniz. Bu konuda site yönetimi olarak sizleri uyarıyoruz. Doğacak sonuçlardan kullanıcılar sorumludur.

ABD'nin dünyayı izlediği program: PRİZMA

batu1283 9 Ocak 2017

 1. batu1283

  batu1283 1.Sınıf Emniyet Müdürü

  1.719
  1.082
  0
  ABD yönetimi dünyadaki internet kullanıcılarına ait bilgilere ulaşmak amacıyla bu iş için özel olarak geliştirilmiş ''Prizma'' adında bir program kullanıyor
  Tufan Aktaş - Gürsel Aksoy / Dünya Bülteni - Haber Merkezi

  ABD Ulusal Güvenlik Dairesi; Google, Facebook, Apple gibi ABD merkezli internet devlerinin sistemlerine doğrudan erişimin yolunu buldu. Bu sistemin adı ''Prizma''...

  Washington Post ve Guardian'da yer alan haberlere göre, Prizma adlı program, internet kullanıcılarına ait arama geçmişleri, e-mail içerikleri, transfer edilen dosyalar ve canlı sohbetler gibi materyallere doğrudan erişim imkanı veriyor. Gazeteler haberlerini istihbarat analistlerinin eğitimi için hazırlanan gizli bir sunuma dayandırıyor.

  ELDE EDİLEN BİLGİLER MÜTTEFİKLERLE BİLE PAYLAŞILMIYOR

  Ulusal Güvenlik Dairesi'nin bu materyallerden elde ettiği bilgiler çok gizli kabul edildiği için müttefiklerle bile paylaşılmıyor.

  Her ne kadar program ancak internet sağlayıcılarının izniyle kullanılabilecek durumdaysa da şirketler bu idiaları kabul etmiyor. Şirketler böyle bir programın varlığından habersiz olduklarını ve programın ancak kendilerinden habersiz kullanılmış olabileceğini söylüyor.

  Ulusal Güvenlik Dairesi'nin bilgi toplama faaliyetleri Bush zamanında başlamış ve Obama zamanında artarak devam etmişti. İki ABD Devlet Başkanı zamanında çıkarılan yasalar ABD dışında yaşayan insanların internetteki faaliyetlerini izlemeye imkan veriyor.
   
 2. batu1283

  batu1283 1.Sınıf Emniyet Müdürü

  1.719
  1.082
  0
  prism-slide-4.jpg
  İNTERNET KULLANICILARININ GERÇEK ZAMANLI FAALİYETLERİ TAKİP EDİLEBİLİYOR

  Prizma, şu günlerde ''Gizliliğiniz önceliğimizdir' sloganını kullanan Microsoft'un Aralık 2007'de programa eklenmesiyle faaliyete başlıyor. Microsoft'u 2008'de Yahoo, 2009'da ise Google, Facebok ve PalTalk izliyor. Youtube 2010'da, Skype ve AOL 2011'de, son olarak Apple ise 2012'de programa katılıyor. Fakat toplanan bilgilerin yayılım ve doğası şirketten şirkete değişiyor. Program ayrıca internet kullanıcılarının gerçek zamanlı faaliyetlerini de takip edebiliyor. Bütün bunlara ek olarak şirketlerden elde edilen bilgilerin miktarı her geçen gün katlanarak artıyor. Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) verilerine göre ''Prizma'' merkezli olarak her ay 2000 rapor oluşturuldu. 2012 yılında oluşturulan rapor sayısı 24 bin 5 idi. Prizma üzerinden alınan toplam rapor sayısı ise 77 bin.
   
 3. batu1283

  batu1283 1.Sınıf Emniyet Müdürü

  1.719
  1.082
  0
  prism-slide-5.jpg
  PROGRAMIN İLK PARTNERİ MICROSOFT

  ''Prizma'', eski ABD Başkanı George Bush'un interneti gözlemek üzere başlattığı bir çalışmanın sonucunda ortaya çıktı. Özel şirketlerle işbirliği yapan programın ilk partneri ise Microsoft oldu. Çalışmayla 6 yıl boyunca işbirliği yapan Microsoft bu sayede internet kullanıcıları hakkında veri toplanmasına büyük katkıda bulundu.

  2004 ve 2007 arasında ise Bush yönetimi federal yargıçları programın kökten değiştirilerek yeniden yapılandırılması için ikna etti. Bunun sebebi olarak ise ''terörizm''le ilgili hedeflere daha kolay ulaşılması gösterildi. Yapılan yeni çalışmalarda ABD vatandaşları hakkında da minimal seviyede bilgi toplanmasına izin verildi.

  ŞİRKETLER İDDİALARI KABUL ETMİYOR

  Haberler üzerine ise Washington Post'la iletişime geçen şirketlerden bazıları, söz konusu programla ilgili bilgilerinin olmadığını ve hükümete kendi sistemlerine doğrudan giriş yapmaları konusundan izin vermediklerini söylerken, sadece istenilen bilgileri kendilerine rapor ettiklerini belirtti.

  Facebook güvenlik yetkilisi Joe Sullivan, "Biz hiçbir hükümetin Facebook server'larına doğrudan girmesine izin vermiyoruz. " diye konuştu. Apple sözcüsü Steve Dowling ise "Daha önce Prizma diye bir program duymadım." diye konuştu. Ayrıca Dowling, "Herhangi bir hükümet bizden bilgi istediğinde mahkemeye emri getirmek zorunda." şeklinde konuştu.

  Google'dan yapılan açıklamada da "Google kullanıcılarının güvenliğini derinlemesine önemser. Kullanıcı verilerinin hükümete aktarılması ancak yasa ile mümkündür, bize gelen talepleri dikkatli bir şekilde inceleriz. Zaman zaman insanlar Google'ı hükümetin arka kapısı olmakla suçluyor. Ancak Google kesinlikle hükümetin arka kapısı değildir" denildi.

  [​IMG]

  ARAP BAHARI VE SURİYE'DEKİ İÇ SAVAŞTA DA KULLANILDI

  Programla işbirliği yapan şirketler arasında yer alan PalTalk ise özel bir yere sahip... Çünkü PalTalk, programa katkısı az da olsa, Arap Baharı ve devam eden Suriye savaşı sırasında istihbarat niteliği taşıyan bilgilerin ABD yönetimine aktarılmasını sağladı. PalTalk, görüntülü olarak sohbet etmeyi ve bilgi paylaşmayı sağlıyor.  TAKİP FAALİYETLERİ, ''YABANCI İSTİHBARAT YASASI'' ADI ALTINDA YAPILIYOR

  ABD anayasası ise programın yabancı iletişim trafiğine ait bilgileri ABD serverları üzerinden sızdırmasını mümkün kılıyor.

  1978'de yürülüğe giren ABD'nin Dış İstihbarat Keşif Yasası (FISA), yabancı istihbarat bilgilerinin toplanması için gerekli olan prosedürleri anlatan bir yasa. 11 Eylül'den sonra yenilenen yasa terör şüphelisi olan Amerikalılar hakkında bilgi toplanmasını da onay veriyor.