Ana Sayfa / POLİSLİK / 2018 Polise Taltif Var mı?
2018-taltif

2018 Polise Taltif Var mı?

Emniyet genel müdürlüğünün personelini ödüllendirme çeşitlerinden bir tanesi olan “TALTİF” konusunu bugünkü yazımızda ele alacağız. İlk olarak taltif nedir konusu ile başlayalım. Taltif kelime anlamı olarak nişan ya da madalya verme, aylık artırma gibi şeylerle ödüllendirme şeklinde tanımlanabilir. Emniyet teşkilatında ki karşılığı ise polislere verilen maaş dışındaki ödül olarak tanımlayabiliriz.

Polis Ödüllendirme Sistemleri Nelerdir?
Emniyet genel müdürlüğünün personelinin moral ve motivasyonunu artırmak amacıyla bir kısım ödüllendirme sistemi bulunmaktadır. Ödüllendirme sisteminin en çok bilineni ise taltif konusudur. Taltif dışında emniyet genel müdürlüğü ve genel müdürlük dışında illerde valiler, ilçelerde ise kaymakamlar personelin çalışmalarını ödüllendirmek üzere başarı belgesi verebilmektedir. Bu başarı belgesini emniyette il emniyet müdürleri de verebilmektedir tabi bu başarı belgesi yine kaymakam veya vali imzalı olmaktadır.

Başarı belgeleri taltif gibi bir para ödülü değildir. Başarı belgeleri ile ilgili kısaca bilgi verecek olursak toplamda 3 tane başarı belgesi bulunan personeller başvuru da bulunarak bunu taltif gibi para ödülüne çevirebilmektedir ancak burada da kota söz konusudur.

Taltif Ücretleri Ne Kadar?
Taltif ücretleri 1 taltif olarak hesap edecek olursak polis memurunun bordrosundaki taban aylığına tekabül etmektedir. Bu da yeni bir memur için 50 tl gibi bir rakamdır. Meslekteki kıdem arttıkça bu miktar 250 tl ye kadar artmaktadır.

Haberlerde eskiden sürekli polise 24 maaş taltif şeklinde haberler dolanırdı yani bu taltifler maaşın 24 le çarpımı değildir arkadaşlar örneğin 50*24 olarak düşünebilirsiniz.

Polise Taltif Kaldırıldı mı?
Taltif konusu uzun yıllardır emniyet teşkilatında bulunan bir kavramdır. Özellikle son 10 yıldır moral ve motivasyon açısından polisleri onure etmek için verilmektedir. Taltif konusu hesap olayına bakacak olursak genel olarak en az 2 taltif olarak polis memuruna bu ödüllendirme yapılır. Taltif olayında meydana gelen haksızlıkları gidermek amacıyla emniyet genel müdürlüğü yeni ve eski memur arasındaki farkı kaldırmak amaçlı ortalama ödül hesabına geçmiş durumdadır.

Emniyet genel müdürlüğü 2015 yılından sonra taltif hususunu kaldırmış durumda. Taltif yerine personeline tüm memurlara eşit olması nedeniyle ödüllendirme adı altında bir para yatırmaktadır. Örneğin 1 yıllık bir memura 24 maaş taltif yatırarak eski memura 6 maaş taltif yatırarak aradaki farkı düzeltmeyi amaçlamaktadır. Anlayacağınız tüm polislerin eşit taltif alması amaçlanmaktadır.

2018 Yılında Polise Taltif Yatırılacak mı?
En son 15 temmuz hain darbe girişiminin ardından polis memurlarına ödüllendirme yapan emniyet genel müdürlüğü 2017 yılı içerisinde herhangi bir taltif veya ödüllendirme yapmadı. 2018 yılı içerisinde genel seçimler ve cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında sürekli dile getirilen polise taltif konusu ise şuan için gerçekleşmemiş durumda. 2018 de polise taltif verilme durumunu bizler zor olarak görmekteyiz çünkü eskisi gibi 3 veya 4 ayda bir taltif olayı tamamen bitirilmiş durumda. Umarız bizler yanılırız ve polislere taltif konusu gerçekleşir.

1 Soru Var!

  1. 2018 ve 2019 yılı için merakla bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir