Ana Sayfa / PMYO / 2019 PMYO Baraj Puanı Kaç Olacak?
2019-pmyo-baraj

2019 PMYO Baraj Puanı Kaç Olacak?

Polis meslek yüksek okulları adından da anlaşılacağı üzere 2 yıllık önlisans eğitimi veren ve polis akademisi başkanlığına bağlı eğitim-öğretim kurumlarıdır. Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri parasız yatılı ve resmi üniformalıdır. Öğrencilerin iaşe, ibate ve sağlık giderleri ile diğer istihkakları Devletçe karşılanır. Polis Meslek Yüksekokullarında eğitim-öğretim süresi iki yıldır.

Yüksekokuldaki eğitim-öğretimi başarı ile bitiren öğrencilere, Polis Meslek Yüksekokulu Ön Lisans Diploması verilmektedir. Yani buradan da anlaşılacağı üzere polis meslek yüksek okullarından mezun olan herkes polis memuru olamamaktadır. Polis meslek yüksek okulunun 2. sınıfında yapılan dönem sonu sınavlarında başarılı olmak şarttır. Başarılı olanlar polis memuru olarak ataması yapılırken başarısız olanlar polis memuru olamayarak sadece önlisans mezunu olarak okulu bitirmektedirler.

PMYO Baraj Puanı Nedir?
Baraj puanı konusuna geçmeden önce polis meslek yüksek okullarına alımlarda öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı tarafından yapılan temel yeterlilik testi sınavında polis akademisinin belirlemiş olduğu baraj puanı ve daha fazlası puanı alma şartının olduğunu sizlere hatırlatalım. Peki bu baraj puanı neye göre belirlenir?

Polis meslek yüksek okulları baraj puanı temel yeterlilik testi sınavının yapıldığı yıl sınava giren öğrencilerin başarısına göre polis akademisi tarafından belirlenmektedir. Polis akademisi sınavdaki başarı durumuna göre polis meslek yüksek okulu baraj puanını belirlemektedir.

2018 PMYO Baraj Puanı Kaçtı?
2018 yılı polis meslek yüksek okulu sınavı için baraj puanını polis akademisi başkanlığı şu şekilde açıklamıştı. Burada belirlenen puanlar içerisinde şehit ve vazife malulü eş-çocukları için farklı olarak açıklanmaktadır.

Normal Adayları İçin;
ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan Üniversite Giriş Sınavında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak. (2018 yılı içinde ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden 260,000 (iki yüz altmış) ham taban puan ve üzerinde puan almış olmak.)

Şehit veya Vazife Malülü Eş ve Çocukları İçin;
Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malulü olanların eş ve çocukları için, ÖSYM Başkanlığı tarafından o yıl içinde yapılan üniversiteye giriş sınavlarında; belirlenen puan türünden ya da türlerinden yüksekokullara girmek için yeterli asgari ham taban puanı almış olmak.
(2018 yılı içinde ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavında TYT puan türünden yüksekokullara girmek için yeterli asgari 150,00 (yüz elli) ham taban puan almış olmak.)

2019 PMYO Baraj Puanı Kaç Olacak?
2019 yılında tekrar alım yapacak olan polis meslek yüksek okulları için şimdiden bir baraj puanı belirmesi olmayacaktır. Baraj puanları alımın yapılacağı yılın temel yeterlilik sınav sonucu açıklandıktan açıklanmaktadır.

Geçmiş yıllara göz attığımız zaman polis meslek yüksek okulları baraj puanlarının genel de 260 puan olarak açıklanmış olduğunu görmekteyiz. Durum da böyle olunca önümüz yıl yapılacak olan 2019 polis meslek yüksek okulu baraj puanının yine 260 olması içten bile değildir. Tabi bunlar şimdiden sadece birer tahmindir.

İlginizi Çekebilir!

pmyo-kilavuz

2018 PMYO Başvuru Klavuzu

Polis akademisi başkanlığı polis meslek yüksek okuluna alınacak öğrenciler için başvuru kılavuzunu yayınladı. Bu kılavuzu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir