Ana Sayfa / PMYO / 2019 PMYO TYT’ yle mi Alım Yapacak?
2019-pmyo-tyt

2019 PMYO TYT’ yle mi Alım Yapacak?

Polis meslek yüksek okulları yaklaşık olarak 16 yıldır emniyet teşkilatına polis memuru yetiştirmektedir. Emniyet teşkilatının polis memuru ihtiyacını karşılayan yegane kurumlardan bir tanesi olan polis meslek yüksek okulları eskisi konumundan oldukça uzak olduğu bilinmektedir. Eskisi konumundan kastımız şudur arkadaşlar eskiden 8000 civarı polis adayı yetiştirirken günümüz de bu sayı 2500 lere kadar düşmüş durumda.

PMYO Alımları Nasıl Yapılmaktadır?
Polis meslek yüksek okullarına öğrenci alımları ilk açıldığı yıllardan itibaren polis akademisi kendi sınavlarını yapmaktaydı ta ki 2014 yılına kadar bu süreç bu şekilde devam etti. Peki sonrasında neler oldu? Sonraki süreçte devletin içine sızan vatan hainlerinin polis meslek yüksek okulları sınavlarını ele geçirerek kendi yandaşlarına dağıtması durumu ortaya çıkınca polis meslek yüksek okulu sınav sisteminde değişikliğe gidildi.

Şuan ki polis meslek yüksek okulu alım sistemi şu şekilde işlemektedir. Polis meslek yüksek okuluna girmek isteyen adaylardan polis akademisi başkanlığı temel yeterlilik sınavı ile bir baraj puanı belirlemekte ve bu baraj puanını geçen adaylardan polis meslek yüksek okuluna başvurmaları istenmektedir. Başvurularını yapan adaylara ilerleyen süreçlerde fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları uygulanarak polis meslek yüksek okulu için puanlar ortaya çıkmaktadır. Polis meslek yüksek okulu puanları temel yeterlilik testi sınavının +25 i, fiziki yeterlilik sınavının %25 i ve mülakat sınavının %50 si toplanarak hesaplanmaktadır. Yani polis meslek yüksek okulları için ayrı bir yazılı sınav söz konusu değildir.

2019 PMYO Alımı Nasıl Yapılacak?
2017 yılının sonlarında öğrenci seçme ve yerleştirme başkanlığı tarafından yüksek öğretime giriş sınavının kaldırılarak yerine temel yeterlilik testi sınavının getirilmesi ile polis meslek yüksek okulları için de alımlar ve baraj puanı temel yeterlilik testi sınavına dönderilmiş duruma geldi. 2018 yılında ilk kez uygulanan temel yeterlilik testi sınavı 2019 yılı içerisinde de sınav sistemi olarak devam edeceğini düşünmekteyiz.

2019 yılı içerisinde tekrar bir sınav sistemi değişikliği olmaz ise 2019 polis meslek yüksek okulu alımlarında baraj puanı yine temel yeterlilik sınavından belirlenecektir. Polis meslek yüksek okullarına alım devam ettiği sürece de bu sistemle polis adayı alımları devam edecektir.

İlginizi Çekebilir!

pmyo-kilavuz

2018 PMYO Başvuru Klavuzu

Polis akademisi başkanlığı polis meslek yüksek okuluna alınacak öğrenciler için başvuru kılavuzunu yayınladı. Bu kılavuzu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir