Ana Sayfa / PAEM / PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) Nedir?
polis-amirleri-egitim

PAEM (Polis Amirleri Eğitim Merkezi) Nedir?

Polis amirleri eğitim merkezi kısaltılmış hali PAEM emniyet teşkilatının amir ihtiyacını karşılamak amacıyla 2015 yılı içerisinde kurulmuştur. Polis amirleri eğitim merkezi polis akademisine bağlı bir şube müdürlüğüdür.

PAEM Nedir? PAEM Eğitim Süresi Ne Kadar?
Polis amirleri eğitimim merkezinin ne olduğuna kısaca yukarıda değinmiştik. Polis amirleri eğitim merkezi 2015 yılında polis akademisinin aktif olarak polis amiri yetiştirmesine son vererek kapatılmasının ardından ortaya çıkmış bir şube müdürlüğüdür. Polis akademisi kapandıktan sonra emniyet teşkilatının amir ihtiyacının nasıl giderileceği problemi ortaya çıkınca polis amirleri eğitim merkezi kurularak meslek içerisinden ve meslek dışından polis amiri ihtiyacını karşılamaya başlamış durumda.

Polis amirleri eğitim süresine bakacak olursak burada hem meslek içi hem meslek dışı alımlar olduğu için detaylı bilgili aşağıda değineceğiz. Peki meslek içi ve meslek dışı polis amiri alımları nasıl yapılmaktadır?

Meslek İçi PAEM Alımı Nasıl Yapılır?
Meslek içerisinden polis amirleri eğitim merkezine alımlar polis memurları arasından yapılmaktadır. Buradaki temel şartlara göz atacak olursak: lisans mezunu olmak, en az 2 yıllık polis memuru olmak, son 2 performans dönemindeki performans puanının iyi veya çok iyi olması, yaş olarak 45 yaşından gün almamış olmak şartları aranmaktadır. Tabi bu şartlar sadece sınava girebilmenin şartlarıdır.

Meslek içerisinden polis amiri olabilmek için polis amirleri eğitim merkezi yazılı sınavında başarılı olmak şartı vardır. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar sırasıyla fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına tabi tutularak bu sınavlarda da başarılı olurlar ise polis amirleri eğitim merkezinde öğrenim görmeye hak kazanacaklardır. Polis amirleri eğitim merkezlerinin meslek içi alımdaki en az eğitim süresi 3 aydır ve şuanda güncel olarak 9 ay olarak eğitim görülmektedir. Eğitim süresi polis akademisi tarafından belirlenmektedir.

Meslek Dışı PAEM Alımı Nasıl Yapılır?
Emniyet teşkilatı mensubu olmayan polis amiri alımlarında ise lisans mezunu olmak ve kamu personeli seçme sınavından polis akademisinin belirlemiş olduğu taban puan ve üzerinde puan almak şartı temel şarttır. Bu şartın yanı sıra adayların 30 yaşından gün almamış olması şartı diğer bir temel şarttır.

Polis amirleri eğitim merkezine dışarıdan alımda yukarıdaki şartları taşıyan adaylar polis akademisinin müraacatları başlatmasının ardından internet üzerinden ön başvuru yapmalı ve sonrasında fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarında başarılı olmaları durumunda polis amirleri eğitim merkezinde öğrenim görmeye başlayabilirler. Meslek dışı polis amiri alımında eğitim süresi ortalama 11 ay sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir