Ana Sayfa / PÖH / PÖH (Polis Özel Harekat) Nedir?
ozel-harekat-nedir

PÖH (Polis Özel Harekat) Nedir?

Kısaltması pöh olan Polis Özel Harekat aslında emniyet teşkilatında bir birimdir. Polis özel harekat birimi bütün il merkezlerinde bulunan şube müdürlüğü bünyesinde Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak görev ifa etmektedir.

Polis Özel Harekat Ne İş Yapar?
Polis özel harekat kuruluşu 1982 yılına dayanmaktadır. Polis özel harekat birimi ilk olarak Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı olarak uçak kaçırma ve rehine olaylarına müdahale amacıyla kurulmuştur. Asayiş olayları sonrasında terör olaylarının artması nedeniyle polis özel harekat birimi bir süre sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlanmış ve 1994 yılından itibaren ise kendi daire başkanlığı yani Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı kurularak oraya bağlanmıştır.

Polis Özel Harekat birimi ülkemizin ekonomik, sosyal, siyasi ve hukuki temel Anayasal düzeninin yıkılmasına ülkesi ve Milleti ile bölünmez bütünlüğünü bozmaya ve Cumhuriyetin temel niteliklerini değiştirmeye yönelik baskı, cebir, şiddet, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit yöntemlerini kullanan terör örgütlerinin, meskun veya kırsal kesimde etkisiz hale getirmek, rehin aldıkları kişi, uçak, araç ve yerlerinden kurtarmak için ani müdahale, pusu, keşif, baskın ve operasyon yapmaktır.

15 temmuz hain darbe girişiminde ilk olarak hedef olan polis özel harekat bir çok şehit vermiştir. Polis özel harekat 15 temmuzdan sonra almış olduğu yarayı sonraki süreçte kadrosuna kattığı devletine bağlı gençlerle eski kuvvetini toplamış durumdadır.

Polis Özel Harekat Alımı Nasıl Yapılır?
Polis özel harekat geçmişte polis memurları arasından meslek içerisinde kurs açılışı veya polis okullarından direk seçme yaparak öğrenci yetiştirmekteydi. 15 temmuz hain darbe girişiminin ardından ise polis memurlarının yanı sıra direk polis özel harekat yetiştirme yoluna gidildi. Polis özel harekata olan ilginin artmasıyla birlikte bir çok polis özel harekat adayı devletimizin lise mezunu da polis özel harekat almasını istedi ve devletimiz de lise mezunu, önlisans mezunu ve lisans mezunu adaylar arasından polis özel harekata gönül vermiş adaylara özel harekat kapısı açılmış oldu.

Son olarak yapılan polis özel harekat alımlarında adaylardan 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınav başvurularının başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak şartı en önemli şarttır. Bu şartı taşıyan adaylardan herhangi bir sınav puanı istenilmeksizin adayların başvuruları alınarak fiziki yeterlilik ve mülakat sınavlarına tabi tutularak başarılı olmaları durumunda polis özel harekat eğitimine katılmaya hak kazanırlar. Polis özel harekat eğitimine katılan adaylardan okulu başarıyla bitirenler polis özel harekat olarak göreve başlamaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir