Ana Sayfa / POLİS OKULLARI / Polis Meslek Yüksek Okulu Bulunan İller!
pmyo-iller

Polis Meslek Yüksek Okulu Bulunan İller!

Polis meslek yüksek okulları en az lise mezunu polis adaylarına eğitim veren kurumlara verilen isimdir. Lise mezunu olarak alınan polis adayları 2 yıl boyunca polis meslek yüksek okullarında eğitim görmektedirler. Eğitim boyunca polis adaylarının tüm giderleri polis meslek yüksek okulları tarafından karşılanmaktadır. Polis meslek yüksek okulları resmi eğitim veren kurumlardır.

Polis Meslek Yüksek Okulları Tarihçesi!
Ülkemizde polis meslek yüksek okulu olarak hizmet veren okulların tarihçesi genel olarak oldukça eskiye dayanmaktadır. Polis meslek yüksek okulu öncesinde emniyet teşkilatına polis memuru yetiştiren okullardaki eğitim süreleri genel olarak 6-9 ay arasında değişmekteydi. Bu okullara 2001 yılına kadar polis okulu denilmekteydi. 2001 yılında sonra ise okulların isimleri ve eğitim sürelerinde düzenlemeye gidildi.

2001 yılında polis okulları olarak eğitim veren okullar yapılan düzenleme ile birlikte polis meslek yüksek okullarına dönüştürüldü. Eğitim süreleri polis okulu iken 6-9 ay olan okullar bu tarihten itibaren 2 yıllık ön lisans bazında eğitim veren polis meslek yüksek okullarına dönüştürüldü.

2010 lu yıllara kadar sayıları oldukça fazla olan polis meslek yüksek okulları bu tarihten sonra polis meslek eğitim merkezlerine dönüştürülerek ülkemizde ki sayısında azalmaya gidildi.

Polis Meslek Yüksek Okulu Olan İller Hangileri?
2018 yılı itibari ile güncel olarak ülkemiz de mevcutta 5 adet polis meslek yüksek okulu bulunmaktadır. Sayının 37 lerden 5 e kadar düşmesinde ki en büyük neden olarak 2 yıl olan eğitimin devletimize olan külfetinden dolayı olduğunu şahsımız düşünmekteyiz. Devletimiz muhtemelen 4 ay da polis meslek eğitim merkezlerinden mezun olabilen polislerle daha hızlı kadroyu güçlendirdiğini düşünmektedir. Özellikle 15 temmuz sonrasında ihtiyacı gidermek adına polis meslek eğitim merkezlerinin eğitim süresininde düşürüldüğü dikkate alınınca tüm her şeyi buna bağlamaktayız.

Ülkemizdeki Polis Meslek Yüksek Okulları Şunlardır;

İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu

Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu

Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu

Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu

Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu

Yukarıda saymış olduğumuz 5 polis meslek yüksek okulunun da ilerleyen süreçlerde tamamen kapatılabileceği her yıl konuşulmaktadır. Bizlerin görüşü de tarih belli olmamakla birlikte çıkarılabilecek bir kanun ile polis meslek yüksek okulları tarihe karışabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir