Ana Sayfa / POLİSLİK / Polise Seçim Parası Yatırılacak mı?
polis-secim-parasi

Polise Seçim Parası Yatırılacak mı?

Yüksek seçim kurulu tarafından yapılan ülkemizde ki seçimlerde seçim sürecinde görev alan memurlara seçim görevi adı altında ücret ödemesi yapılmaktadır. Ülkemizde yapılan bütün seçimler için seçimlerde görev alan memurlar ve memurların yanı sıra siyasi parti görevlileri bu ücretlerden faydalanmaktadır.

24 Haziran 2018 günü yapılan başkanlık ve milletvekiliği seçimlerinde görev alan memurlar ve siyasi parti görevlileri de her seçim olduğu gibi bu seçimde de seçim ücreti aldılar. 2018 yılı içerisinde seçimde ödenen para miktarlarına gözatacak olursak;

İl ve İlçe Seçim Kurullarında Görev Alanlar: Başkanlar ve İl Seçim Kurulları Üyeleri 108,00 tl, İlçe Seçim Kurulları Üyeleri 93,00 tl, Seçmen Kütük Bürosu Müdürleri 104,00 tl, Seçmen Kütük Bürosu Zabıt Katipleri 99,00, Seçmen Kütük Bürosu Hizmetlileri 93,00 tl, Askı Yeri Görevlileri 88,00 tl, Memurlar (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 88,00 tl, Şoförler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 88,00 tl, Hizmetliler (Başka kurum personeli olup görevlendirilenler) 88,00 tl,

Sandık Kurullarında Görev Alanlar: Başkan 102,00 tl, Üye 93,00 tl,bina sorumkusu 102,00 tl ücret almaya hak kazanmışlardır.

2018 Seçimlerinde Polis Seçim Parası Alacak mı?
Seçimlerde görev alan tüm memurlar seçimden dolayı ücret alırken polis memurları ilk görev alan kurum olarak geçtiğimiz yıla kadar ne yazık ki herhangi bir seçimden seçim ücreti adı altında para almamıştı ancak 2017 yılı içerisinde yapılan referandumda ilk kez 160 tl gibi bir seçim ücreti 2017 haziran ayı içerisinde yatmıştı. Seçim ücretlerinin polislere yatırılmamasının gerekçesi olarak yıllardır yüksek seçim kurulu ve emniyet genel müdürlüğü seçimlerin güven içerisinde gerçekleşmesinin polislerin asli görevlerinden olduğunu dile getirmektedirler. Halbuki polis memurları daha seçime 1 ay kala 12-12 çalışma sistemine dönderilerek haddinden fazla şekilde çalıştırılmaktadır.

Geçen sene içerisinde yatan 160 tl sonrasında bu sene yapılan 24 haziran seçimleri sonrasında da polisler seçim ücretinin yatırılıp yatırılmayacağını merak etmektedirler. 24 Haziran seçimleri için de şuanda bu durumla ilgili netlik olmamakla birlikte o gün seçimde görev alan polislere seçim ücreti adı altında bir paranın yatırılabileceği değerlendirilmektedir. Umarız ki seçim gibi bir çok işte en büyük yükü çeken polislerin de tüm yapılan ve yapılacak seçimlerde seçim paralarını alabilirler. Tüm memurların hakettiği seçim ücretlerini polis memurları fazlasıyla haketmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir