Ana Sayfa / POMEM / POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi) Nedir?
pomem-ne

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi) Nedir?

Pomem Açılımı Nedir?

Pomem, polis meslek eğitim merkezi’nin kısaltılmış halidir. Emniyet teşkilatı tarafından polis alımları yapmak amacıyla 2005 yılında kurulmuştur. Polis meslek eğitim merkezlerinin kuruluş gayeleri lisans mezunlarını polis olarak emniyet teşkilatı bünyesine kazandırmaktı. Bu şekilde hem emniyet teşkilatının polis ihtiyacı karşılanacak hem de lisans mezunları için yeni bir iş kapısı olacaktı. Polis meslek eğitim merkezleri ilk yıllarında bir kaç okuldan oluşurken şimdilerde okul sayısı otuza ulaşmış durumda.

Pomem Nedir? Pomem Eğitim Süresi Kaç Ay?

Açılımı polis meslek eğitim merkezleri olan pomem ilk olarak 2005 yılında kurulmuştur. İlk zamanlar iki üç okul iken günümüzde sayıları 30 a ulaşmayı başarmıştır. İhtiyaç arttıkça okul sayısı ve personel sayısı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Pomem, polis akademisine bağlı olarak yeni polisler yetiştiren bir kurumdur. Polis meslek eğitim merkezlerinde verilen eğitim ücretsizdir. Yatılı ve üniformalı olarak eğitim verilmektedir. Tüm giderler devlet tarafından karşılanmaktadır. Polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimler en az dört ay sürmektedir.

Pomem Sınavına Kimler Girebilir?

Polis meslek eğitim merkezleri, ilk olarak lisans mezunu polis adayları için açılmış olan bir kurumdur. Daha sonraları ise ön lisans mezunları da dahil edilmiştir. Pomem giriş şartlarının başında da lisans veya önlisans mezunu olmak geliyor. Çift yıllarda yapılan kpss sınavından belirlenen baraj puanını geçen lisans mezunu herkes polis eğitim merkezleri sınavına giriş hakkına sahiptir. Polis eğitim merkezlerine girebilmek için yazılı sınavın yanında polis akademisi tarafından yapılacak olan sözlü sınav ve fiziki yeterlilik sınavını da kazanmanız gerekmekte. Kısaca lisans veya ön lisans mezunu olmak, kpss yeterli puan, pomem yazılı sınav, fiziki yeterlilik ve sözlü sınavı geçtikten sonra polis meslek eğitim merkezlerinde en az 4 ay süreyle verilen eğitimden de başarı ile çıktığınızda polis memuru olarak görev başı yapıyorsunuz.

Polis Meslek Eğitim Merkezlerinin Amacı Nedir?

Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı Atatürk milliyetçiliği, demokratik ve laik sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı,

Devleti, Ülkesi ve Milleti’nin bölünmez bütünlüğünü benimsemiş ve bu bütünlüğe bağlı,

Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları yaşamına adapte etmiş,

Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini taşıyan,

Türk olmanın şeref ve mutluluğunu yaşayan ve bununla gurup duyan,

Toplum yararını şahsi menfaatinin üstünde tutan, aile, ülke ve millet sevdasını kalbinde tutan,

Emniyet Teşkilatının gelişmesine yardımcı olabilecek bu konuda kendini sürekli geliştiren ve ilmi, mesleki, teknik bilgi ve beceri sahibi,

Polis olmanın verdiği gururu ve şerefi benimsemiş ve polis üniformasının sorumluluğunu bilen,

Hizmet esnasında karşılaşacağı karşılaştığı problemleri ve meseleleri, T.C. Anayasasında belirtilen Cumhuriyetin nitelikleri doğrultusunda çözüme kavuşturma ve takip yeteneği gelişmiş,

Mesleki kültürün ortak maddi ve manevi değerlerini benimsemiş,

Ruh, beden, zihin, ahlak ve duygu bakımından kendisine dikkat etmiş, dengeli ve sağlıklı şekilde kendini geliştirmiş,

Mesleğini tüm gereksinimleri ile yapabilecek ve bu konuda kendisine verilen veya verilecek olan sorumlulukları üstlenebilme şuuruna ve başarılı görevler için çaba gösterebilme yeteneğine sahip kişi ve meslek mensubu olarak yetiştirmektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir